HEMEN ARA
×
  Hemen Ara   Whatsapp
Fren Servisi
Fren Nedir ve Ne İşe Yarar?

Taşıtlar bulunan fren sistemi, tepkiyi ölçen ve buna göre hareket eden bir parça konumundadır. Taşıtı durdurmak için yegane parça konumunda olan frenin, arza durumunda ne yapılması gerektiğini bilmek ve işin ehli ustalara emanet etmek can ve mal güvenliğiniz için önemlidir.

Kamyon veya tırınız ile seyir halinde durmak için aradaki mesafeyi ayarlayarak frenlemeyi kendiniz yapmaktasınız. Yani aradaki mesafenin güvenli olup olmadığına karar verir ve frenlemeyi gerçekleştirirsiniz. İşte tam bu noktada da frene basılarak oluşturulan kuvveti, fren mekanizması hidrolik basınca dönüştürerek durma eylemini gerçekleştirir. Bu sayede balata sıkılarak, istenilen noktada durulabilir.

Fren Arızaları Nelerdir?

Kamyon veya tırın kullanım koşullarına, şartlarına bağlı olarak fren arızaları oluşabilmektedir. Genellikle kolay kolay arıza vermeyen bu aksam belirli periyotlardan veya yetersiz bakımlardan dolayı arıza çıkarabilir. İşte belli başlı noktalarda fren sizlere uyarı verecektir, bu uyarları bilmeniz faydanıza olacaktır.

İşte bazı fren arızası belirtileri;
 
• Frene basma durumunuzda tepki vermeyebilir. Tekrar ayağınızı kaldırarak frene hafifçe dokunmayı deneyebilirsiniz. Frenin bu şekilde tepkisiz kaldığını gördüğünüz zaman mobil tamir servisini çağırmanız veya en yakında tamirciye gitmeniz yararınıza olacaktır. 

• En kötü arızalardan ve istemediğimiz arızalardan biri de fren sisteminin hiçbir şekilde tepki vermemesidir. Bu durumlarda sakinliğinizi koruayarak, gazı kesmeniz gerekir. Ve yavaş yavaş el freni ile durmaya çalışabilirsiniz. Bunun arızanın iki nedeni olabilir; fren merkezindeki bir arızadan da kaynaklanabilir veya fren sistemindeki havanın sıkışmasından da kaynaklanabilir.

• Fren bazı durumlarda ayağımızı savurabilir. Basıp çekme tekniği ile istediğimiz anda durmamızı sağlayan bu teknik bazen işe yaramayabilir. Bu da frenin arıza yaptığını gösterir. Bu arızanın temel nedeni fren merkezlerinden de oluşabilir veya tıkalı fren hortumları da olabilir. 

• Kauçuk contalar bazı işlemlerden dolayı aşınabilir ve çatlayabilir. Contanın asıl görevi, içeride dolaşan fren hidroliğinin sızmasını önlemek ve dışarıdan girebilecek kir ve pisliklerin hidrolik sisteme karışmasını önlemektir. Contanız kırılırsa görevini tamamlayamayacaktır. Bu durumda fren hidroliğinin renk değişimini gözlemleyebilirsiniz. Rengi genellikle koyu kahverengi veya siyah olur. Bu durumda aracı yavaşlatmak için normalden daha fazla kuvvet uygulamanız gerekebilir. Aracınızın fren mesafesi kesinlikle artacaktır. 


• Fren lambası size uyarı verebilir. Bu son dönemlerde birçok kamyon ve tırda bulunan bir özelliktir. Aracınızdaki fren problemini size dijital göstergeler vasıtası ile bildirerek hızlıca önlem almanıza yardımcı olur.
  
Fren arızalanırsa ne olur? 

Fren merkezinin arızalanması, frenle ilgili aklınıza gelebilecek her türlü soruna neden olabilir. Frene bastığınızda aracınızın hiç durmamasından sağa sola çekmesine, fren pedalının sıkışmasına, geri dönmemesine veya geri gitmesine kadar birçok arızaya neden olabilir. 

Fren Tamiri 

Fren merkezinin onarımı, ona verilen hasara eşdeğerdir. Conta arızası meydana gelebilir. Hava sıkışması yapabilir ve fren hortumlarında tıkanma olabilir. Ancak taşıtın en önemli parçası olan fren için iyi bir tamir ve onarım gerektirmektedir. Fren tamiri için usta ellere güvenmek bir nevi canınıza ona emanet etmekle aynı kapıya çıkmaktadır. Siz de taşıtınızdaki fren arızaları için mobil tamir servisimizi çağırabilir veya tecrübeli ustalarımıza emanet ederek, güvenli sürüşün keyfini çıkarabilirsiniz.

Sizi Arayalım
Numaranızı bırakın hemen sizi arayalım !

Kayseri Tır ve Kamyon Servisi

Türkiye'nin Her Noktasında hizmet vermekteyiz…
Tır ve kamyonlarınızda, aracınızın en kısa zamanda tamir ve bakımını yaparak sizlere teslimatı yapılmaktadır. Garantili hizmet için Ceylan Tır ve Kamyon Servisi hizmetinizdedir.
Logo
Copyright © 2021 Tüm hakları saklıdır.
Web Tasarım Medyatör
Sosyal Medya’da paylaşımlarımızı takip edin !